banner40

banner53

19 Eylül 2020 Cumartesi

İngiltere'de tek başına iktidar dönemi bitecek

İngiltere'de genel seçime iki ay kalırken, son kamuoyu yoklamaları İşçi Partisi'ni az farkla Muhafazakar Parti'nin önünde gösteriyor. Anketler, ülkede herhangi bir siyasi partinin tek başına iktidar olamayacağına işaret ediyor.

06 Mart 2015 Cuma 14:54
İngiltere'de tek başına iktidar dönemi bitecek
"YouGov" adlı araştırma şirketinin yaptığı son ankete göre, muhalefetteki İşçi Partisi'ne destek yüzde 35, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'ye destek yüzde 31, Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'ne (UKIP) destek yüzde 15, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'ye destek yüzde 6, Yeşil Parti'ye destek ise yüzde 8 civarında seyrediyor.
Bir başka araştırma şirketi "Populus", İşçi Partisi'ne desteği yüzde 34, Muhafazakar Parti'ye desteği yüzde 32 olarak gösterirken, "Opinium" adlı kamuoyu araştırma şirketine göre ise İşçi Partisi bir puan farkla Muhafazakar Parti'nin önünde yer alıyor.
Mevcut anketler, genel seçimde ülkede herhangi bir siyasi partinin tek başına iktidar olamayacağına işaret ediyor. 2010 yılında yapılan genel seçimlerin ardından 36 yıl aradan sonra kurulan koalisyon hükümetinin devam etme olasılığı yüksek görünüyor. Ancak, genel seçimden bu yana kamuoyu desteğini büyük oranda kaybeden Liberal Demokrat Parti'nin olası bir koalisyon hükümetinde yer alması mümkün gözükmüyor.

Partilerin gündemi göç konusu

Bu arada, siyasi parti liderleri genel seçim yaklaştıkça kampanyalarına hız veriyor ve yeni dönemle ilgili programlarını açıklıyor. Göç konusu ise partilerin seçim öncesinde en çok değindikleri konuların başında geliyor.
Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti İngiltere'ye yapılan yıllık net göçü 100 binin altına indirme hedefinden uzak görünüyor. Ülkede, Eylül 2013-Eylül 2014 döneminde net göç 298 bin kişi olarak açıklanmıştı. David Cameron'ın göçü 100 binin altında indirme hedefini, yeniden seçilmesi halinde hayata geçirmesi bekleniyor.
İşçi Partisi "kontrol edildiği takdirde göçün ülke geleceği ve ülkenin kalkınması için önemli olduğunu" savunuyor.
Göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) lideri Nigel Farage ise hükümette yer alması halinde göçe yıllık 50 bin kişi sınırı getirilmesi ve göçmenlerin devlet yardımlarından faydalanmasının önlenmesi gerektiğini dile getiriyor. Geçen yıl Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük başarı elde eden UKIP'in, genel seçimde parlamentoda halihazırda 2 olan milletvekili sayısını artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Birleşik Krallık'ta genel seçim 7 Mayıs'ta yapılacak ve siyasi partiler 650 koltuklu İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'na girmek için yarışacak.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48