banner40

banner53

21 Ocak 2021 Perşembe

Bilinç Sağlık Koleji Berlin’de Yaz Stajındaydı…

Her yıl ülkemizde çok sayıda öğrenci AB projeleri kapsamında, farklı kültür ve yaşam tarzlarını tanıyarak tecrübeler elde etmektedir. Bu çerçevede Bilinç Sağlık Koleji öğrencileri mesleki beceri eğitimi ve kültürel bir gezi kapsamında 2015 yazında Almanya’nın başkenti Berlin’de iki haftalarınıHasta / Yaşlı Bakımı Stajı yaparak geçirdiler.

04 Aralık 2015 Cuma 09:48
Bilinç Sağlık Koleji Berlin’de Yaz Stajındaydı…
Öğrencilerimizin kazanımlarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu projede emeği geçen öğretmenlerimiz; Proje sahibi Nezaket BAŞPARMAK, Proje Koordinatörü Hatice BARAK ve yurt dışı proje ortağımız TUH (Türk İşadamları Derneği) Başkanı Hüseyin Yılmaz'ın değerli katkı ve desteği ile gerçekleştirdik.
Bilinç Sağlık kolejinin değerli öğretmen ve öğrencileri “AB Standartlarında Almanya’da Hasta/Yaşlı Bakımı Stajı” projesini büyük bir başarıyla üstesinden geldiler.

Okulumuz Bilinç Sağlık Koleji olarak sunduğumuz, Avrupa Birliği Standartlarında Hasta/Yaşlı Bakımı Stajı adlı projemiz ulusal ajans tarafından, 1482 proje teklifi içinden, desteklenmeye değer 221 projeden biri olarak 98 puanla kabul edildi. (100 üzerinden)

Proje ile öğrencilerimize kazandırmak istediğimiz nitelikler;

Hasta/yaşlı bakımı konusunda AB standartlarında mesleki beceri ve yeterlilikleri artırmak,İşletmelerdeki çalışma hayatını öğrenmeleri, okuldan işe geçişleri kolaylaştırmak, Almanya'nın tarihi, kültürel değerleri ve sosyal yaşamı hakkında bilgi ve tecrübeleri artırmak, yabancı dil becerilerini geliştirmek ve Avrupa Birliği vatandaşlığı hakkında bilgi ve deneyimlerini artırmaktır.
Ayrıca; mezun olduklarında iş bulmalarını kolaylaştırmak, Bilinç Sağlık Koleji öğrenci ve eğitim personelimizin motivasyonunu ve vizyonu geliştirmek,eğitim standartlarımızın yükselmesine katkı sağlamaktır. Proje ortağımızkurumlar arasında sürdürebilir ilişkileri geliştirilmesi ve elde edilen kazanımların yerel-bölgesel, ulusal-uluslararası düzeyde yaygınlaştırılmasını hedefleyerek katma değer oluşturmaktır.
25 Aralık 2015 tarihinde, ulusal ajansla sözleşme imzalayarak başlattığımız projemizi 3 dönem olarak planladık.
-Hazırlık dönemi; Öğrencilerimizin görünür, adil ve proje başvurumuzda belirttiğimiz kriterlere uygun olarak seçimi. Seçilen öğrencilerimizin, dil ve mesleki becerileri ve psiko-sosyal olarak hazırlanması. Pasaport ve öğrenme anlaşmalarının imzalanması ve yurtdışı çıkış hazırlıklarının tamamlanması…
- Hareketlilik dönemi;21/Haziran-15 Ağustos tarihleri arasında 4 öğretmen ve 40 öğrenci, dönüşümlü olarak Almanya Berlin’de staj hareketliliğinin gerçekleştirilmesi…

-Yaygınlaştırma dönemi; Projemizin görünür kılınarak deneyimlerimizin, toplumda en yakın çevremizden başlayarak aratarak diğer insanlarla paylaşmak İstiyoruz.(Çarpan etkisi yaratması)

Almanya stajı sonrası elde edilen bilgi, beceri ve yetkinlikler:
40 Öğrencimizle 2015 yazını Almanya Berlin’de geçirdik.2 ay boyunca dönüşümlü olarak hem staj yaptık.
* Hemşirelik, hasta ve yaşlı bakımı, temel bakım, tıbbi bakım, hastalıklardan korunma, hasta ve yaşlılara sosyal hizmet ve psiko sosyal yardım konularında deneyimlerini artırdılar.
*Hasta/yaşlılara uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgi ve becerileri gelişti. Hasta/yaşlılara tedavi ve bakım yaparak mesleki açıdan pratik uygulama yapma imkanları oldu.
* Hasta / yaşlı bakım evlerindeki uygulama alanları, bakım odaları, yatak yapımı, yaşam ortamlarının temizliği ve hijyeni sosyal ve kültürel ortam düzenleme konularında becerileri gelişti.
* Yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç kişiler ve davranışları hakkında bilgileri ve psiko-motor becerileri gelişti.
* Hasta/yaşlı bakımı takip ve kontrol sistemi ve uygulamaları hakkında bilgi ve deneyimleri arttı.
* Kurum kültürü, meslek etiği ve iş disiplini, işçi sağlığı ve güvenliği, ekip çalışması gibi konularda tutum ve davranışlarında olumlu artış gözlendi.
*Staj yaptığımız bakımevi Kurum Müdürü ve ilgili yöneticiler öğrencilerimizin çalışmalarından çok memnun olduklarını, isterlerse okullarını bitirdiklerinde Almancayı öğrenmek koşulu ile birlikte çalışmak istediklerini ifade etti.

Ayrıca Ulusal Ajans uzmanları Muhammet DEMİR, Akın AKTAN, 13 Ağustos 2015 tarihinde projemizi yerinde kontrol ve izleme ziyaretinde bulundu. Görüş, öneri ve ziyaret sırasındaki olumlu düşünceleri Bilinç Sağlık Koleji eğitim kadrosuna ve öğrencilerimize ayrıca motivasyon artırıcı rol oynamıştır.
Hareketlilik sonunda Bilinç sağlık Kolejinin 40 öğrencisine katılımcı belgesi ve Europass hareketlilik belgesi verilmiştir.
 


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48