banner40

banner53

21 Ocak 2021 Perşembe

Başbakan'dan Yunanistan'a destek mesajı geldi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iki gündür Yunanistan'ın borçlarını Türkiye'nin ödemesi yönünde gelen önerilerle ilgili konuştu. Nihat Zeybekci, 'Teklif gelirse, değerlendiririz' derken, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Davutoğlu da Yunanistan'a destek mesajı verdi.

30 Haziran 2015 Salı 14:51
Başbakan'dan Yunanistan'a destek mesajı geldi

Ak Parti Grup toplantısı için Meclis'e geldiği sırada  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, "Böyle bir resmi teklif gelirse, değerlendiririz" dedi.

Bakan Zeybekci'nin ardından, AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da Yunanistan'a yardım için ne gerekiyorsa yapabileceklerini söyledi.

"YUNANİSTAN'IN GÜÇLÜ OLMASINI İSTERİZ"
Davutoğlu, "Ekonomik kriz etkilerini göstermeye devam ediyor. Dost ve komşu Yunanistan’ın tablosunu göz önüne alınız. Biz benzer tablolarla karşı karşıya değilsek, AK Parti'nin sayesindedir. Bu kürsüden, komşu Yunanistan’a dayanışma mesajını da iletmek istiyorum. Biz çevremizde barış içinde yaşayacağımız, güçlü ülkeler görmek isteriz. Hiçbir komşumuzun zayıf düşmesinden menfaat duymayız. Yunanistan ekonomik kriz içindeyken, 2011’den itibaren Yunanistan ile işbirliği konseyini bu mantık içinde gerçekleştirdik. Son ziyaretimde, sayın Çipras ile görüşmüştüm. İfade etmiştim. Biz Yunanistan’ın güçlü olmasını isteriz. Ege’nin barış gölü olmasını isteriz. Kıbrıs’ın çözülmesini isteriz. O yüzden Türkiye her türlü işbirliği teklifine olumlu yaklaşacaktır. Ama tabi Yunanistan’ın iç şartları nedeniyle bu mümkün olmadı.Yunanistan’ın ekonomik krizi aşabilmesi içn, elimizden ne gelirse, turizm ticaret alanlarında ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu çerçevede de Yunanistan’ın ekonomik sorunları karşısında, birlikte atabileceğimiz adımları, karışlıklı oturup konuşmak üzere, daha önce planladığımız işbirliği konseyi için Yunanistan’a gideceğiz" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yine Yunanistan'a destek verilmesine yönelik konuştu.

Çavuşoğlu, "Ekonomik konuları konuştuk. Fakat bizden bir talebi olmadı. Kendisine de teşekkür ediyorum. en son ankara ziyaret ve NATO dışişleri bakanı toplantısında bir araya geldik. Kendisi hem son referandum çerçevesinde alacakları tedbirler, neler düşündüklerini, AB ile olan görüşmeleri, AB’nin teklifi, bir anlaşma olabileceğine dair ümidini söyledi. Kendisi ümitli olduğunu söyledi" dedi.

"BİZ AÇIKÇA SÖYLEDİK"
Bakan şöyle devam etti:
"Biz açıkça söyledik. Yardımcı olabiliriz yunanistan’a dedik. tabi yunanistan’ın talep etmesi gerekiyor. Suriye ile Yunanistan arasındaki gelişmelerle bir bağlantı kurmamak lazım fakat, biz komşularımızın istikrarlı olmasını isteriz. Ermenistan da buna dahil. Yunanistan’ın da bu ekonomik krizden çıkmasını canı gönülden arzu ederiz. Yunanistan’a borçlarını ödeyelim teklifinin doğru olmadığını düşünüyorum. Bizim bakışımızla, yunan halkının bakışı aynı düzeyde değil. Savunma bakanının işte ege adalarında yapmaya çalıştığı şeyler… Biz çağdaş devlet olarak aynı karşılığı vermedik. Gerekirse tedbirimizi alırız. Onlar bizden talepte bulunursa biz üzerimize düşeni yaparız. Yardım etmek isteriz Yunanistan’a. Yunanistan’a karşı ilişkilerimizi gerginliğe yol açacak şekilde söylemek istemeyiz. Biz yaşamadık mı bunları? Yaşadık, 2000 yılında daha beterini de yaşadık. AK Parti geldi tüm bunları aştık çok şükür. Kendisine de bu örneği verdim. Biz de bunu yaşadık dedim.  “Yaşadınız ama siz iktidara geldiniz ama her şeyi düzelttiniz” dedi. Ben de hem tecrübelerimizi paylaşmak isteriz, hemde Türkiye her zaman yanınızda dedik.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48