banner40

banner53

27 Ocak 2021 Çarşamba

Çin hisselerine Yuan etkisi

Uluslararası piyasalar, Çin`in Yuan'ı devalüe etme kararının ardından hareketlendi. Çin Merkez Bankası'nın Yuan'ı 2 gün üst üste devalüe etmesi ile birlikte Çin hisseleri de gerildi.

12 Ağustos 2015 Çarşamba 14:47
 Çin hisselerine Yuan etkisi


Çin'in ekonomik yavaşlamayı engellemek için Yuan’ın değerini düşürmesinin ardından Yuan, son 20 yılın en hızlı kaybını yaşadı ve Asya para birimlerinde satışları tetikledi. Emtia grubu değer kaybederken, Hong Kong hisse senetleri ve ABD Hazine tahvilleri yükseldi. Kayıplar, ülkenin ekonomik yavaşlamasının derinleştiği endişeleri ile para biriminin üst üste 2 gün devalüe edilmesinin ardından geldi.
Yuan Dolar karşısında, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) Yuan referans kurunu rekor oranda düşürmesi ve Yuan’ın değerinin belirlenmesinde piyasa güçlerinin rolünün artacağını kaydetmesinin ardından yüzde 1.9 düşerek, Hong Kong saati ile 13:25'te 6.3270 seviyesine geriledi. Bu, Çin'in resmi ve piyasa kurlarını birleştirdiği 1994 yılından bu yana en hızlı kaybı işaret ettiği belirtildi.
Çin'in devalüasyonu, ihracatın Temmuz ayında hızlı düştüğünü, imalat sanayinin beklenenden zayıf çıktığını ve kredilerin yavaşladığını gösteren verilerin ardından gerçekleşti. Dünyanın en büyük gelişen piyasası Çin'de politika yapıcılar, teşviklerle, piyasaların rolünün artırılması ve borç yoluyla yatırımların azaltılması gibi uzun vadeli hedefler arasında denge sağlamaya çalışıyor.
Hong Kong'ta Vangaurd Group Inc. Asya ekonomisti Qian Wang, "Politika yapıcıları ve merkez bankası halen genel ekonomik büyüme ivmesi konusunda çok endişeli. Çin güçlenen para biriminden dolayı sıkıntı çekiyordu." dedi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48