banner40

banner53

26 Mayıs 2020 Salı

2 milyardan fazla ekmek israf edildi

TESK, dünyada 2,1 milyar insanın açlık çektiğine, gıda ile ilgili üretim, beslenme, gıda güvenliği, israf gibi konulara dikkat çekti.

16 Ekim 2015 Cuma 15:08
2 milyardan fazla ekmek israf edildi
Dünyada 2,1 milyar insanın açlık ve yoksulluk çektiğini, gıda ile ilgili üretim, beslenme, gıda güvenliği, israf gibi konularda dikkat çekmek için kutlanan Dünya Gıda Gününün önemini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde de her yıl 2 milyar 100 milyon ekmek, 18 milyon 200 bin ton sebze-meyve israf ediliyor. Diğer gıda ürünlerindeki yapılan israfla beraber, önlem alındığında bir bu kadar daha nüfusa bakar” dedi.

“HER YIL 1,5 MİLYAR LİRALIK EKMEK, 16 MİLYAR LİRALIK SEBZE MEYVE İSRAF OLUYOR”

Her yıl 1.5 milyar liralık ekmeğin çöpe gittiğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, şöyle konuştu: "Alınacak önlemler ve bilinçlenme sayesinde ekmek israfını yüzde 50 azaltmak mümkün. Ülkemizde sebze ve meyvelerin, yüzde 10'u halde, yüzde 15'i markette, yüzde 15'i de satın alınan ev ve iş yerlerinde çöpe atılıyor. Toplam yüzde 40'a çıkan yaş sebze ve meyvedeki yıllık kaybın değeri 16 milyar liraya ulaştı. Yaş, sebze meyve, bakliyat, et ve süt ürünlerinde de önlemlerin alınması elzemdir. Ülkemizde vatandaşın fazla gıdaya erişmesine, onların beslenmelerinin daha çeşitli ve sağlıklı olmasına sosyal koruma programlarıyla imkan sağlanıyor. Türkiye'deki sosyal koruma harcaması 2013 yılında 219 milyar 849 milyon liraya çıktı, 2 milyon 442 bin 599 aile gıda yardımından faydalandı. Ancak dünyada ve ülkemizde sosyal yardımlardan faydalanamayan, açlık ve yoksullukla baş etmeye çalışan vatandaşlarımız da var. Açlık tuzağından kurtulamayan insan, hastalık ve eğitimsizlikle de yüz yüze geliyor. Tek başına sosyal yardımların ve korumanın sürdürebilir olarak açlığı ve yoksulluğu önleyemeyeceği aşikar, kamu yatırımlarının tarımsal ve kırsal kalkınma alanlarında özel sektörle de işbirliği içinde olması gerekiyor. Yoksulluk ve açlık döngüsü ancak böyle kırılabilir.”  
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48