banner40

banner53

24 Eylül 2020 Perşembe

ABD tahmini büyümenin de üstüne çıktı

Amerika Birleşik Devletleri, yılın ikinci çeyreğinde büyüme beklentilerinin de üstüne çıkarak iyi bir izlenim oluşturdu. İşsizlik maaşına başvuruların da gerilemesi dikkat çekti.

28 Ağustos 2015 Cuma 16:19
ABD tahmini büyümenin de üstüne çıktı

Amerika Birleşik Devletleri , yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,7 büyüyerek beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi ve Fed(Federal Reserve System)'in faiz artırımı için şartların uygun seyretmeye devam ettiğini gösterdi.
ABD Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede ikinci tahminlerle GSYH 2.çeyrekte yüzde 3,7 artış gösterdi.
Gıda ve Enerji haricinde mallar ve hizmetlerin satın alımı sırasında oluşan enflasyon oranını gösteren çekirdek PCE yüzde 1,8 artış ile tahminlerin üzerine çıktı. Piyasalarda da artışın yüzde 1,8 seviyesinde kalacağı görüşü oluşmuştu.
Tüketici harcamaları için beklenti ise yüzde 3,1 artış yönündeydi. Aynı dönemde yerel alım fiyatları yüzde 1154, zincir ağırlıklı alım fiyatları yüzde 2,1 arttı.
İŞSİZLİK BAŞVURULARI GERİLEDİ
Öte yandan ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklenenden daha düşük bir performans gösterdi. ABD Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 22 Ağustos ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları piyasalarda beklenti başvuruların 2 bin düşüşle 274 bin olacağı yönündeydi fakat önceki haftaya göre 6 bin kişi azalarak 271 bine geldi.
Özellikle istihdamdaki iyileşmenin desteğiyle hane halkı harcamalarındaki artış, konut fiyatlarındaki yükseliş ve yakıt giderlerindeki düşüşün, Nisan - Haziran ayları arasındaki ekonomideki güçlenmeyi arttırdığı düşünülüyor.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48