banner40

banner53

27 Mayıs 2020 Çarşamba

Almanya sadece NSA için dinlememiş

NSA için dinleme yapması ile gündeme gelen Alman İstihbaratının 'dost' ülkeleri kendisi için de dinlediği ortaya çıktı

15 Ekim 2015 Perşembe 11:47
Almanya sadece NSA için dinlememiş
Almanya Dış İstihbarat Servisi (Bundesnachrichtendienst) BND, yeni bir dinleme skandalıyla gündemde. Son olarak yıllarca Avrupa ülkelerine yönelik ABD istihbarat örgütü NSA adına dinleme yaptığı ortaya çıkan BND'nin, dost ülkeleri sadece NSA adına değil, aynı zamanda kendi adına da dinlediği ortaya çıktı.

Spiegel Online'ın bildirdiğine göre BND, 2013 yılı sonlarına kadar, AB büyükelçilikleri ve diğer önemli merkezler ile kimi partner ülkelere yönelik casusluk yaptı. Dinlenen ülkeler arasında ABD ve Fransız makamları da yer aldı. 2013 yılı sonbaharında dinleme durdurulana kadar, binlerce kelime üzerinden arama yapılarak bilgi toplanıldı.

Spiegel Online başta olmak üzere Alman basınında yer alan haberlerde, BND'nin dost ülkeleri de dinlediğine dikkat çekildi.
Federal Meclis'in istihbarat servislerini kontrol etmekle sorumlu Parlamento Kontrol Komitesi'ne dün akşam bilgi verildiği aktarılan haberlerde, tam sayı verilmemekle birlikte, dinlenen anahtar kelimelerin sayısının dört basamaklı bir sayıya ulaştığı belirtiliyor.

Parlamenterlere dayandırılan ifadelerde ise, BND'nin yaptıklarından başbakanlığın da haberi olduğu ancak gizlendiği öne sürülüyor.
Parlamento Kontrol Komitesi'nin BND'nin Pullah'ta bulunan merkezine heyet göndererek, dinlenen anahtar kelimelerin listesini kontrol edeceği ve çalışanlarla görüşeceği belirtiliyor.

BND'nin, Bad Aibling'deki dinleme merkezinden Fransa ve Avrupa'daki birçok hedefi Amerikan istihbarat örgütlerinden NSA adına izlediği ve ABD adına Avrupa şirketlerine yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğü anlaşılmıştı.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) kendisine ait cep telefonlarını dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından, 2013 yılında, "Dostlar arasında dinleme olmaz" diyerek tepki göstermişti. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48