banner40

banner53

26 Mayıs 2020 Salı

'Şimdi Türk Lirası alma zamanı'

Karamsar görüşleriyle bilinen Global Source Partners ekonomisti Atilla Yeşilada, şimdi Türk Lirası'na dönme zamanı olduğunu söyledi

13 Ekim 2015 Salı 13:04
'Şimdi Türk Lirası alma zamanı'
Türkiye tarihinin en büyük terör saldırısının sarsıntılarını yaşadığı, kamplaşmayı derinleştirebilecek seçimlerin yaklaştığı ve ekonominin yavaşladığı ortamda genellikle karamsar yorumlarıyla bilinen Global Source Partners ekonomisti Atilla Yeşilada da şimdi durumun olumluya dönmekte olduğunu kaydetti.

Cumartesi günkü trajedi bile Yeşilada'nın görünümünde fiyatlanmış durumda. Zira Yeşilada, Cumartesi günü yaşanan terör saldırısının iktidar partisini seçimde olumsuz etkileyebileceğini ve bunun sonucunda seçimlerin ardından ana muhalefet partisi ile bir hükümet kurulacağı ve bunun da ekonomide karar alma süreçlerine yardımcı olacağını düşüünüyor.

Yeşilada'nın analizinin bir kısmı, bu yıl iki seçimden dolayı geciktirilen politikaların, örneğin Ocak 2004'ten bu yana ilk faiz artırımının hızlı bir şekilde uygulamaya koyulmasına dayanıyor. Yeşilada, enflasyonda bu adımlar atılana kadar bozulmanın devam edeceğini, ancak yıl sonunda yüksek borçlannma maliyetlerinin yatırımcıları çekeceğini ve liraya istikrar getireceğini öngörüyor.

Yeşilada, çok azında "olumlu" beklentiye sahip olduğu 15 yıllık dönemin ardından, halen siyasi kutuplaşmayı analizine fazla katmıyor. Yeşilada'nın analizinin geçerli kalabilmesi için, 1 Kasım'daki seçimlerde, kamuoyu araştırmalarının işaret ettiği üzere bir koalisyon çıkması gerekiyor. Bu durumda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, faizlerin düşürülmesini istemesi dahil, politikalar üzerinde etkisi azalacak.

Yeşilada, "Türkiye'nin şaşırtıcı bir büyüme göstereceğini söylemiyorum, büyüme yüzde 3 civarında olacak," dedi ve "Bu, diğer gelişen piyasaların, düşük petrol fiyatları gibi, Türkiye için olumlu olan çeşitli faktörlerden zarar gördüğü bir dönemde ılımlı bir hikaye" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : businessht 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48