banner40

banner53

19 Eylül 2020 Cumartesi

Dijital kalpler şifa olacak

İnsan kalbi artık dijital ortamda depolanıyor. 1600 kalbin bilgisi bilgisayarlara aktarıldı. Amaç ise hastalıklara yol açan unsurları kalp bilgileriyle tespit edip erkenden tedavi etmek…

20 Şubat 2015 Cuma 13:55
Dijital kalpler şifa olacak
Londra'da doktorlar, canlı 1600 insan kalbinin dijital modellerini bilgisayarda depoladı. Amaç ise, kalp ve hastaların genleri ile ilgili bilgileri karşılaştırarak yeni tedaviler geliştirmek. Proje kapsamında hastaların kalbinin ayrıntılı üç boyutlu görüntüleri çekildi ve her gönüllünün genetik bilgileri kaydedildi. Doktor Declan O'Regan, "İnsanların genleri ile kalp hastalıkları arasında karmaşık bir ilişki var ve hâlâ bu ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Net üç boyutlu kalp görüntüleriyle, kalp hastalıklarının nedenlerini ve etkilerini daha iyi anlamayı umuyoruz" diye konuştu. 

3 BOYUTLU 30 BİN BEYİN BİLGİSİ BİLGİSAYARLARDA

Çok miktarda veri toplama akımının, birçok bilimsel alanda yaygınlaşmaya başladığını söyleyen Dr. O'Regan bu tarz araştırmaların tıpta artık norm haline gelmeye başladığını belirtti. Örneğin Cambridge'deki Avrupa Biyoinfomatik Enstitüsü'nde on binlerce bitki ve hayvanın tüm genetik kodları saklanıyor. Bu bilgiler 5.000 dizüstü bilgisayarın kapasitesi kadar yer tutuyor. İnsan beyninin nasıl çalıştığını bulmak için Southern California Üniversitesi'nde, 30 bin adet üç boyutlu beyin görüntüsü saklanmış  durumda. Bu veriler de, 10 bin dizüstü bilgisayarın kapasitesine eşdeğerde. Afrika ve  Avustralya'da yapılmakta olan bir radyo teleskopu ise, bir yılda 300 milyon dizüstü bilgisayarı dolduracak kadar veri toplayacak.
Anahtar Kelimeler: DİJİTAL KALP
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48