banner40

banner53

03 Mart 2021 Çarşamba

Erkeğin Sakallası Pis Çıktı!

Erkekler sakal bırakmayı çok severler ama uzmanlardan büyük uyarı geldi. Mikrobiyologlar sakalların üzerinde yaptığı araştırma da ilginç verilere ulaştı. Araştırmada sakallar tuvaletten daha pis çıktı.

05 Mayıs 2015 Salı 16:28
   Erkeğin Sakallası Pis Çıktı!


Erkekler sakal bırakmayı seven insanlar ve sakal kesmenin çok zor olduğunu düşünürler ve bu yüzden sakal bırakarak karizmatik olduklarına karar verirler. Son yıllarda erkeklerde sakal modası giderek yaygınlaştı.
Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar erkeklerin sakallarının pis olduğunu ortaya koydu. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, ABD'deki Quest Diagnostics şirketinden Dr. John Golobic'in yaptığı çalışma kapsamında, çok sayıda insan sakalında bakteri araştırması yapıldı.
Sakalınızla oynamayın uyarısı
Bazı sakallarda normal seviyede bakteri bulunurken, bazılarında ise tuvaletlerden daha fazla bakteriye rastlandı. Araştırmanın sonucunu "Kolay kolay şaşıran biri değilimdir. Ama buna şaşırdım" sözleriyle yorumlayan Dr. Golobic, bakterilere karşı yapmanız gerekenleri ise "Elinizi, yüzünüzü iyice yıkamak, bıyığınızı burmamak ve sakalınızla oynamamak" olarak sıraladı.

Sakal nedir?

Sakal, genellikle erkeklerin çene, yanak, boyun ve üst dudak kısımlarında büyüyen kıllara verilen ad. Erkeklerde ergenlik çağından itibaren gözlenmeye başlayan sakal, hirsutizm rahatsızlığı olan kadınlarda da görülebilmektedir.

Dinlerde sakal
Sakalın bazı dinlerde özel bir yeri vardır.
Yunan mitolojisinde Zeus ve Poseidon sürekli sakalla betimlenirken Apollo'nun hiçbir portresinde sakal bulunmamaktadır. Hermes ise MÖ 5. yüzyıla dek sakalla betimlenmiştir.
İslam inancında sakal bırakmak sünnettir.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner48